Akcesoria do biżuterii – w co warto się wyposażyć na początek?

Akcesoria do biżuterii umożliwiają tworzenie wyjątkowych ozdób handmade. W sklepach z dodatkami do tego typu wyrobów można znaleźć wiele przydatnych elementów, pozwalających na realizację najróżniejszych projektów kolczyków, bransoletek, wisiorków czy pierścionków. Co warto zamówić na początek, aby mieć możliwość tworzenia różnorodnej biżuterii?

Akcesoria do biżuterii – koraliki, kamienie naturalne, perły

Akcesoria do biżuterii to wszystkie elementy, które pozwalają na tworzenie ozdób handmade. Każda osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z własnoręcznym projektowaniem i wyrabianiem biżuterii, powinna zainteresować się dostępnymi dodatkami – można znaleźć wśród nich wiele niepowtarzalnych elementów ozdobnych, jak i półfabrykatów, dzięki którym możliwe jest wykonanie pięknie prezentujących się ozdób.

Jednym z podstawowych produktów do tworzenia biżuterii są wszelkiego typu koraliki. Nawleczone na ozdobny sznurek, rzemyk czy żyłkę mogą być bazą dla wisiorków, bransoletek czy kolczyków. W sklepach z akcesoriami do biżuterii można znaleźć ogromny wybór koralików najróżniejszych wielkości, kształtów i kolorów.

Do najpopularniejszych akcesoriów do biżuterii należą koraliki szklane – pięknie wyglądają, mogą posiadać najróżniejsze kształty i kolory, a przy tym są niedrogie. Znajdziemy wśród nich: crackle, koraliki drobne, typu kocie oko, koraliki modułowe, w kształcie kostek, kropli, kulek, kwiatków, kryształków i oponek, podłużne czy ze szkła dmuchanego.

Alternatywą są dla nich koraliki drewniane, wykorzystywane najczęściej w biżuterii o rustykalnym lub ludowym charakterze.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także perły – zarówno szklane, jak i hodowlane. Pozwalają na tworzenie przepięknych naszyjników i bransoletek, a także kolczyków czy pierścionków.

Nie można także w tym zestawieniu pominąć naturalnych kamieni, które osiągają najpiękniejsze kolory i wzory. Często wykorzystuje się je przy tworzeniu biżuterii wszelkiego typu. Występują w formie kuleczek o różnych rozmiarach lub w bardziej naturalnej formie. Do najpopularniejszych kamieni o wyjątkowo ozdobnym charakterze należy agat, kwarc, malachit, turkus i opal, jednak wszystko zależy od zamierzonej kolorystyki i stylu biżuterii, jaką chcemy wykonać.

Możemy znaleźć także akcesoria do biżuterii z żywicy, ceramiki czy tworzyw sztucznych. To, na co się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszej wizji i stylu, w jakim chcemy wykonać ozdoby.

Akcesoria do tworzenia biżuterii – półfabrykaty i pasmanteria

Akcesoria do biżuterii to nie tylko najbardziej ozdobne elementy, ale także dodatki, bez których stworzenie większości ozdób byłoby niemożliwe. Zalicza się do nich przede wszystkim półfabrykaty oraz pasmanterię, dzięki którym można stworzyć bransoletki, wisiorki czy kolczyki.

Do półfabrykatów zaliczamy gotowe elementy, wykonane z metalu, srebra lub złota. Są to np. zapięcia do łańcuszków, bigle do kolczyków, sztyfty do kolczyków, łańcuszki, nakładki, ogniwa, zawieszki oraz wiele innych, najczęściej drobnych produktów. Mają one ogromne znaczenie, ponieważ to dzięki nim możliwe jest stworzenie danych ozdób oraz wygodne ich noszenie. Choć zazwyczaj nie grają głównej roli w biżuterii, bez nich ta w ogóle nie mogłaby powstać.

Do potrzebnej pasmanterii zaliczamy przede wszystkim bazy naszyjników, ozdobne sznurki, rzemyki, tasiemki, druciki, nici czy gumki. Pozwalają na wykonanie najróżniejszych bransoletek, naszyjników i kolczyków, stanowiąc idealną bazę pod zawieszki, koraliki i inne elementy ozdobne.

Elementy do tworzenia biżuterii – co wybrać?

To, na co się zdecydujemy przy wyborze akcesoriów do biżuterii, zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Bazą dla wszystkich twórców będą przede wszystkim półfabrykaty oraz artykuły pasmanteryjne, natomiast jeśli chodzi o wszystkie czysto ozdobne elementy – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Wybór w sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii handmade jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziemy produkty, które będą odpowiadały naszym wymaganiom.

Written by