Czym kierować się podczas wyboru najlepszego telefonu konferencyjnego? Polycom czy inna renomowana marka?

Często mówi się o tym, że każde pomieszczenie konferencyjne w firmie, powinno posiadać pewne wyposażenie. Bynajmniej nie chodzi tu o znane wszystkim clipboardy, rzutniki do prezentacji, czy też tablice interaktywne. Mowa o najwyższej jakości telefonach konferencyjnych. Jakie kwestie są najważniejsze, jeśli potrzebujemy dokonać wyboru sprzętu dla swojego przedsiębiorstwa?

Takie firmy jak chociażby Polycom zaoferują nam sprzęt najwyższej klasy. Sporo warunkuje jednak to, w jak licznych grupach zdarza się nam najczęściej pracować. Istnieją bowiem modele, które nadają się głównie do pracy w mniejszych grupach kilkoosobowych, dlatego chcąc zorganizować telekonferencję na 10 lub więcej uczestników, potrzebny będzie nam inny sprzęt.

Jaki powinien być zasięg?

Najpierw, warto zorientować się, jaki zasięg posiadają mikrofony wbudowane. Jeżeli panujemy korzystać z mniejszych sal wystarczy, że zasięg danego sprzętu będzie wynosił od 2 do 4 metrów. W Wypadku małych grupek osób, będzie to na pewno wystarczające.

Z drugiej strony, jeżeli przychodzi nam organizować takie spotkania, w których uczestniczyć zdecydowanie więcej osób, powinniśmy postawić na modele, w wypadku których zasięg wynosi przynajmniej sześć metrów. Możemy również rozważyć zakup takiego modelu, który oprócz wbudowanych mikrofonów, oferuje także możliwość podłączenia dodatkowych przy pomocy kabla. W produktach marki Polycom, z pewnością spotkamy takie modele. Okaże się to idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pewności tego, iż każdy z uczestników konferencji jest dobrze słyszany i rozumiany.

Bardzo ważna kwestia, czyli redukcja szumów

Mowa tu o bardzo ważnym parametrze, bez którego często się niestety nie obejdzie. Renomowani producenci już od dłuższego czasu wdrażają tego typu technologie, dzięki którym otoczenie jest skutecznie wyciszone z niepożądanych dźwięków. W wypadku marki Polycom, do telefonów konferencyjnych stosuje się technologie NoiseBlock. Sprawia ona, że otoczenie wokół urządzenia jest niemal idealnie wygłuszone.

Kiedy decydujemy się na dodatkowe mikrofony, redukcja szumów również jest bardzo ważna. Ze względu na techniczne parametry, pamiętajmy o sposobie podłączenia telefonu konferencyjnego. Niektóre z nich podłącza się bezpośrednio do komputera, telefonów GSM, Bluetooth, sieci SIP, czy też analogicznie.

Najlepiej, kiedy zależy to przede wszystkim od infrastruktury, jaka obecna jest w naszej firmie. Jeśli nie jesteśmy przekonani o tym, jakiego typu połączenie będziemy wykorzystywać najczęściej, warto zdecydować się na taki model, który charakteryzuje się największą uniwersalnością – posiadający wiele różnych gniazd oraz możliwości podłączenia do sieci.

Pozostałe elementy, które są istotne przy kupnie telefonu konferencyjnego

Powinniśmy pamiętać o różnych aspektach i nie tylko o tych typowo technicznych. Z uwagi na to, że różne osoby będą prawdopodobnie korzystać z telefonu, warto by było to urządzenie jak najbardziej intuicyjne oraz proste w obsłudze. Jeżeli zainstalowane menu będzie jasne i przejrzyste, sprzęt zdoła obsłużyć każdy, kto tylko znajdzie się w pobliżu.

Szczególnie istotne jest to w przypadku firm, w których panuje dość spora rotacja współpracowników, lub też konkretna sala konferencyjna pełni rolę przestrzeni pracy różnych zespołów. Nie warto tracić swego cennego czasu na to, by uczyć się systemów operacyjnych. Renomowane sprzęty znane są bowiem z tego, że ich obsługa jest banalnie łatwa, a użytkownik już po kilku minutach jest w stanie wykonywać połączenia.

Chociaż wydaje się to sprawą poboczną, weźmy również pod uwagę design urządzenia. Część sprzętów zaopatrzonych jest w wyświetlacze czarno-białe, jednakże istnieją też modele z kolorowym wyświetlaczem. Wybór konkretnego modelu to zatem często kwestia wysokości naszego budżetu, natomiast także tego, w jaki sposób zaaranżowaliśmy salę konferencyjną. Urządzenie jakim jest telefon konferencyjny nie powinien wyróżniać się z otoczenia a być jednym z elementów, tworzących spójną całość.

Written by