Dlaczego śledzenie wyników ligi mistrzów cieszy się tak dużą popularnością? Dlaczego są tak wyjątkowe rozgrywki?

Sport to coś, co budzi emocje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, a te przeżywamy bezpośrednio z trybun, ale i przed telewizorami. Bardzo popularne są rozgrywki ligi mistrzów, w której zagrać mogą jedynie najlepsze zespoły z europejskich lig. Kibice zgodnie twierdzą, że spotkania Champions League mają w sobie coś wyjątkowego. Co sprawia zatem, że rozgrywki te stały się fenomenem na skalę światową, przyciągając przed telewizory miliony widzów ze wszystkich kontynentów?

Nie zawsze mamy okazję śledzić ligę mistrzów na żywo. Czasami musimy wejść w wyszukiwarkę, wpisać – liga mistrzów wyniki i sprawdzać na bieżąco, jak radzi sobie nasza ulubiona drużyna, jednak robimy wszystko, ab móc oglądać transmisje. Rozgrywki te znane są już od 1955 roku, kiedy to po raz pierwszy wygrał Real Madryt, jednak był to wówczas Puchar Europy, obecnie znana wszystkim liga mistrzów, funkcjonuje od roku 1992. Największą liczbę triumfów w obydwu formatach rozgrywek posiadają hiszpańskie kluby, a kolejno za nimi znajdują się te angielskie, włoskie, niemieckie oraz holenderskie. Jakie są powody tego, że liga mistrzów urosła do miana fenomenu na światową skalę?

Dlaczego liga mistrzów cieszy się takim uwielbieniem kibiców?

Każdego roku, mecze ligi mistrzów śledzone są przez kibiców na całym świecie, a są to rozgrywki, które dotyczą tylko europejskich klubów, Co więcej, istnieją jeszcze inne odpowiedni ligi mistrzów organizowanej przez UEFA, którymi zajmują się federacje Amerykański i Azjatyckie. Każdy jednak przyzna, że to europejska piłka klubowa prezentuje najwyższy poziom sportowy, posiada najlepszych piłkarzy, a mecze popularnych na całym świecie zespołów, przyciągają uwagę kibiców z całego globu. Już sam hymn ligi mistrzów, czyli adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla jest elementem wyjątkowym, który powoduje ciarki na ciałach kibiców i zawodników, kiedy odgrywany jest przed pierwszym gwizdkiem. Całość potęguje fakt, iż nie ma bardziej prestiżowych rozgrywek. Można być wielokrotnym mistrzem swojego kraju, jednak to największą chwałę przynosi triumf w lidze mistrzów. Nic większego w klubowej piłce nożnej się nie da, a niektóre zespoły sięgały po zwycięstwo kilkukrotnie. Pewnego rodzaju tradycją jest chociażby terminarz ligi mistrzów, w którym to w okolicach października zaczyna się faza grupowa, z początkiem wiosny faza pucharowa, a finał zwykle przypada na przełom maja oraz czerwca.

Co warto wiedzieć o lidze mistrzów?

Zwykle, to odpowiednio wysoka pozycja w krajowej lidze daje promocję do rozgrywek, aczkolwiek sporo warunkuje również prestiż danej ligi. Stąd właśnie, niektóre kraje takie jak chociażby, Włochy, Hiszpania, Anglia, czy Niemcy, posiadają aż cztery miejsca dla zespołów, które awansują bezpośrednio do fazy grupowej, Rosja oraz Francja po dwa, a Turcja, Portugalia, Belgia oraz Ukraina po jednym. Reszta klubów z pozostałych państw, a także z tych wymienionych wyżej, które w krajowej lidze uplasowały się na niższych miejscach, mogą podjąć walkę w kwalifikacjach, które odbywają się w czterech fazach. Co istotne, wysokie miejsce w lidze oraz jej prestiż, predysponuje do tego, aby rozpocząć kwalifikacje do ligi mistrzów w późniejszej fazie.

Liga Europy to nieco mniej prestiżowe rozgrywki, a mierzę się w niej zespoły, które uzyskują trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi mistrzów, a także te awansujące bezpośrednio z odpowiedni niższych pozycji w ligach krajowych. Nie ma tu aż tak wysokiego poziomu, jak w wypadków meczów ligi mistrzów, aczkolwiek system rozgrywek praktycznie się od siebie nie różni. Inne są jedynie dni tygodnia, w których rozgrywa się spotkania, a ma to na celu brak kolidowania z transmisją meczów ligi mistrzów. Od roku 2021, UEFA organizuje jeszcze trzecią kategorię rozgrywek europejskich, czyli Conference League. Zdaniem działaczy i przedstawicieli, ma to być doskonała okazja dla wszystkich klubów z tych krajów, które rzadko doświadczają kwalifikacji do pucharów europejskich, a z założenia skorzystać ma na tym chociażby Polska.

Written by