Ekrany projekcyjne – jakie mamy możliwości urządzając własne kino domowe?

Niestety, ekrany projekcyjne są dość często pomijanym elementem kina domowego, aczkolwiek tak być nie powinno. Warto wiedzieć, że zwykła, biała ściana może nam niestety nie wystarczyć. Obraz, który wyświetlany jest na ekranie okaże się o wiele lepszy, niżeli ten, który będzie padał na ścianę. Jakie mamy możliwości, jeśli zależy nam najlepszym rozwiązaniu dla naszego kina domowego?

Każda z dostępnych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto poznać każdą z nich. Ekrany projekcyjne różnią się zwykle od siebie pewnymi elementami, a w szczególności swym zastosowaniem. Kiedy zależy nam, aby był to dobrze przemyślany wybór, sprawdźmy co oferuje nam rynkowa oferta.

Ekrany projekcyjne na statywie – rozwiązanie mobilne

Nie bez powodu, ekrany na statywie są tak popularne. Są one pierwszym wyborem wszystkich tych, którzy pragną stworzyć w swym domowym zaciszu własne kino. Zamiast telewizora, wybiera się tutaj projektor oraz ekran, który zapewnia odpowiednio dużą powierzchnię projekcyjną, a wszystko to bez konieczności wygórowanego wydatku. Mowa tu o bardzo ciekawym wyjściu dla różnego rodzaju sal lekcyjnych, wykłaowych oraz konferencyjnych.

Matowa, biała powierzchnia ekranu projekcyjnego okazuje się być możliwa to wykorzystania nawet, jeśli mamy do czynienia z dość silnym oświetleniem. Nie ma też tutaj znacznie to, czy ekran stoi w pobliżu okna. Dzięki czarnej ramie, o wiele łatwiej widzom koncentrować wzrok na wyświetlanym obrazie. Modele te mają często już nowoczesne układy, dlatego możemy korygować poziom obrazu oraz wykonywać korektę trapezu.

Elektrycznie rozwijane ekrany projekcyjne

Modele rozwijane elektrycznie  najczęściej spotkamy chociażby w szkołach, ale również w biurach. Istnieje długa lista miejsc, gdzie jest to bardzo przydatny element, dzięki któremu możemy stanowczo poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Wybierając właśnie taki model, warto sprawdzić wcześniej, z jaką powierzchnią projekcyjną mamy do czynienia. Istotny jest także kąt widzenia, przejrzystość ekranu i wiele więcej spraw, które wpływają na to, jaka jest finalna widoczność ekranu.

Dobry ekran może sprawić, że nawet nieco gorszy projektor pozwoli nam uzyskać znacznie lepszej jakości obraz. Doceni to z pewnością wszyscy kinomani, którym zależy na tym, aby to właśnie w swoich czterech ścianach stworzyć niepowtarzalny klimat rodem z sali kinowej. Na pewno będzie to też opcja dla entuzjastów różnego rodzaju gier wideo. Będą zadowoleni z faktu, iż obraz jest o wiele większy niż na monitorze lub telewizorze. Jeśli będzie to ekran najwyższej jakości, uda się nam uzyskać nawet 100 calowy ekran, a niekiedy nawet większy. To ekrany, których obsługa jest wręcz banalnie prosta, a wszystko odbywa się tutaj przy pomocy wygodnego pilota lub też przełącznik na ścianie.

Ekrany projekcyjne – czyli co wybrać, aby nie żałować?

Zestaw w postaci projektor oraz ekran do kina domowego, ma zapewnić na wyświetlanie obrazu w wysokiej jakości, a jednocześnie też o zadowalająco dużej powierzchni. Jeśli ma nam się to udać, konieczne jest zastosowanie projektora, zaopatrzonego w krótką ogniskową. Dzięki niemu, będziemy mogli ustawić go dość blisko ekranu, co na pewno pozytywnie wpłynie na komfort i wygodę naszych seansów. Nie ma znaczenia zatem, jak mały jest metraż naszego pomieszczenia, ponieważ możliwy jest nawet jego montaż na suficie, a wówczas ekran projekcyjny na statywie to już jedno z lepszych możliwych rozwiązań.

Jeśli zdecydujemy się na naprawdę renomowany sprzęt, czyli projektor oraz ekran projekcyjny, z pewnością będziemy mogli pozwolić sobie na wyświetlenie obrazów w najwyższej jakości – full HD, 4k, a nawet i 8k. Na pewno możemy też wybrać bezprzewodowy projektor, który bazuje na streamingu obrazu z konkretnego urządzenia. Wówczas skorzystamy np. ze naszego smartfona, konsoli do gier lub innego odtwarzacza.

Written by