Frezowanie 3D w procesie obróbki skrawaniem

Bez zaawansowanej obróbki metalu przy użyciu technologii CNC nie mielibyśmy dzisiaj nowoczesnego sprzętu elektromechanicznego oraz niewielkich urządzeń oferujących nam tysiące funkcji. technologia CNC w dużej mierze pomogła w miniaturyzacji urządzeń, a wszystko za sprawą możliwości produkowania bardzo małych elementów metalowych z nienaganną precyzją. Na czym dokładnie polega frezowanie 3D oraz jakie elementy powstają w tym procesie?

W jaki sposób przebiega frezowanie 3D?

Sam proces obróbki nie wymaga manualnej pracy, jednak pierwszym krokiem jest odpowiednie skonfigurowanie sprzętu. Zajmują się tym wykwalifikowani inżynierowi, którzy zakończyli szkolenie związane z obsługą frezarek oraz automatów tokarskich. Otóż, frezowanie 3d bazuje na algorytmie komputerowym, który nadzoruje pracą ostrzy, wierteł oraz gwintownic zawartych w urządzeniu, Na podstawie trójwymiarowego projektu, sterowana komputerowo maszyna jest w stanie wyprodukować element metalowy o dowolnym kształcie i rozmiarze.

Frezowanie metalu to proces, w którym kształtowane są rowki, gwinty, a także koła zębate. Frez wykonuje ruch obrotowy względem obrabianego materiału, aż do momentu uzyskania docelowego kształtu. Najbardziej zaawansowane frezarki są w stanie wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy mniejszych części w ciągu jednej godziny pracy. W związku z tym, tego typu maszyny są niezbędne niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.

Jakie elementy powstają podczas frezowania?

Obróbka skrawaniem wykorzystuje nie tylko frezowanie, ale również toczenie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie oraz obróbkę na specjalnych elektrodrążarkach. W ten sposób, z brył metalu (najczęściej stali) uzyskiwane są takie elementy jak: śruby, zębatki, gwinty, wkręty, nakładki, łączniki oraz inne części, bez których nie obyłby się nowoczesny przemysł. Frezowanie 3D to technologia wykorzystywana również w obróbce drewna oraz tworzyw sztucznych. W ten sposób tworzone są elementy, które w przyszłości staną się częścią sprawnie działających układów.

Obróbka metalu w nowoczesnym przemyśle

Profesjonalne usługi CNC są podstawą wielu gałęzi przemysłu. Duże firmy zajmujące się obróbką metalu zaopatrują przemysł: motoryzacyjny, maszynowy, energetyczny, lotniczy, meblowy, medyczny oraz elektrotechniczny. Z usług tego typu firmy korzystają również warsztaty, które w procesie serwisu oraz naprawy muszą zaopatrzyć się w niezbędne elementy metalowe. Frezowanie 3D stanowi zatem bardzo istotny składnik nowoczesnego przemysłu.

Written by