Odfrankowienie kredytu – 5 kroków złożenia pozwu

Odfrankowienie kredytu jest dziś znacznie bardziej realne, niż jeszcze kilka lat temu. Wciąż pojawiają się nowe doniesienia o pozytywnych orzeczeniach sądowych dla osób poszkodowanych przez banki – frankowiczów. Nie ma wątpliwości co do tego, że osoby dziś decydujące się na walkę z bankami o swoje prawa, mają bardzo duże szanse na wygranie. Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Kredyt we frankach – pozew

Kredyt we frankach – pozew to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą zgadzać się na bycie pokrzywdzonymi i nie chcą płacić znacznie większych rat. Aby złożyć pozew, należy się do tego dobrze przygotować.

Przede wszystkim należy znaleźć dobrego prawnika. To on pokieruje wszystkimi zadaniami i będzie nieocenioną pomocą w trakcie całego procesu,  a także później, w sytuacji np. składania apelacji.

Kolejną istotna kwestią jest określenie wartości przedmiotu – a więc oszacowanie, o jakich pieniądzach jest mowa. Jeżeli regularnie spłaca się wszystkie raty, to nadwyżka wynikająca z nielegalnie naliczonych odsetek może być spora. Do ich wyliczenia można wykorzystać istniejące w sieci kalkulatory.

Kolejną bardzo istotną kwestią, jest zażądanie od banku zaświadczenia o kredycie. W tym zaświadczeniu powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze rzeczy: po pierwsze wszystkie daty: uzyskania kredytu, terminy spłat, po drugie, wysokość wypłaconego kredytu, wysokość raz. Do tego powinna znaleźć się informacja o wzorze, który został użyty do wyliczenia rat i oprocentowaniu.

Dokumenty te powinny zostać przesłane do kancelarii prawnej, aby adwokat mógł się z nimi zapoznać. Wtedy można złożyć pozew sądowy. Należy także pamiętać o konieczności uiszczenia opłat sądowych. Nie są one bardzo wysokie, jednak osoby nie mające doświadczenia z sądami, mogą być tym faktem zdziwione.

Oczywiście decydując się na pozew trzeba być przygotowanym na to, że wyrok nie musi być wcale korzystny dla nas. Warto o tym wiedzieć od początki i zdawać sobie sprawę z zagrożeń takiej sytuacji. Jeżeli  proces przegramy, trzeba będzie zapłacić koszty procesowe, które poniósł bank oraz zapłacić honorarium swojemu prawnikowi. Oczywiście honorarium bez premii za sukces, jednak może to być spora kwota, zwłaszcza jeżeli proces trwa długo. Nie należy jednak z góry zakładać przegranej – wręcz przeciwnie. Należy wierzyć w wygraną. Zwłaszcza, że pomoc dla frankowiczów nie nadchodzi z żadnej innej strony (ustawa frankowa nie spełnia oczekiwań). Na zmianę swojego położenia można liczyć wyłącznie wtedy, gdy sami zaczniemy działać.

Odfrankowienie kredytu czy jego unieważnienie?

Pozew sądowy może zakończyć się negatywnie dla frankowicza lub pozytywnie. Z negatywnym rozstrzygnięciem mamy do czynienia wtedy, gdy sąd nie rozpatrzy pozytywnie jego pozwu. Z pozytywnym, kiedy dojdzie do odfrankowoienia kredytu, unieważnienia umowy lub do mniej prawdopodobnej możliwości, spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy.

Należy pamiętać, że wszystkie te decyzje sądu różnią się od siebie i trzeba być na to przygotowanym. W przypadku unieważnienia umowy, zarówno bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie poniesione koszty, jak i kredytobiorca musi zwrócić bankowi cały kredyt – należy o tym pamiętać. W przypadku odfrankowienia, dochodzi do zmiany sposoby naliczenia rat – zostaje on przewalutowany z franków na złotówki, a bank musi zwrócić kredytobiorcy wszelkie nadpłaty poniesione z jego strony. Które rozwiązanie jest lepsze? Przede wszystkim to, jaki będzie wyrok sądu zależy od zapisów w umowie. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przejrzał ją prawnik. Po drugie, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej korzystne i o takie rozwiązanie należy wnioskować.

Długość trwania postępowania sądowego

Niestety, wiele osób nie decyduje się na złożenie pozwu, czy to samemu, czy z pomocą dobrej kancelarii lub pozwu zbiorowego, właśnie z powodu bardzo długiego postępowania sądowego. Postępowanie może trwać kilka miesięcy, ale może ciągnąc się nawet kilka lat – trzeba być na to przygotowanym.

Written by