Paniczny strach przed stomatologiem – porady dotyczące leczenia

Paniczny strach przed stomatologiem? Dla jednych jest to żart, dla innych trauma. Jedni uważają, że jest to zwykła wymówka przez wizytą u nielubianego lekarza, a inni na samą myśl o fotelu dentystycznym prawie mdleją i dostają drgawek. Jak to zatem jest z tym strachem przed stomatologiem – czy faktycznie istnieje paraliżujący lek przed dentystą i jak sobie z tym radzić?

Paniczny strach przed dentystą ma swoja nazwę – jest to dentofobia. Osoba taka ma bardzo duże problemy z tym, aby udać się do dentysty. Już sama myśl o tym powoduje, że osobie takiej robi się słabo, poci się, ma przyspieszone bicie serca. Dentofobia spowodowana jest przede wszystkim urazami z dzieciństwa, które są w pacjencie tak głęboko, że nie jest on w stanie poradzić sobie ze swoim strachem. Paraliżujący lęk może dotyczyć każdego  bez względu na wiek i na płeć. Leczenie zębów pod narkozą jest dla takich osób naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

Oprócz tego, co oferują dentyści, można również spróbować rozwiązać swój problem. W końcu leczenie pod narkoza nie będzie mogło odbywać się za każdym razem, kiedy pojawią się problemy z zębami. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii. Jest ona bardzo pomocna i często pomaga w walce z najróżniejszymi fobiami. Niestety paniczny strach przed dentystami sprawia, że osoba cierpiąca na tę fobię nie jest w stanie nawet pójść do dentysty, aby wykonać zabieg mający na celu ochronę uzębienia. Dzięki terapii może się to zmienić!

Każdy dobry dentysta oferuje również skuteczne znieczulenia miejscowe. Jeżeli pacjent raz przełamie się i je wypróbuje i okaże się, że są one faktycznie skuteczne, jego strach przed zabiegami dentystycznymi będzie znacznie mniejszy!

Kiedy jeszcze stosuje się narkozę?

Leczenie zębów pod narkozą stosuje się również wtedy, gdy pacjent jest nadpobudliwy lub ma nasilony odruch wymiotny, który uniemożliwia leczenie.

Leczenie zębów pod narkozą jest coraz popularniejsze i coraz więcej placówek stomatologicznych oferuje tego typu leczenie. Oczywiście nie każdy stomatolog ma taką możliwość, nie zawsze zachodzi też taka konieczność. Trzeba pamiętać, że narkoza nie jest obojętna dla naszego organizmu i nie powinno się jej podawać na życzenie pacjenta, jeżeli nie ma takiej konieczności. Jeżeli jest to jednak medycznie uzasadnione, warto z tego korzystać. Dzięki temu można wyeliminować strach i wyleczyć swoje żeby w znacznie krótszym czasie. Są także przeciwskazania do narkozy, np. ciąża czy też problemy zdrowotne – o wszystkim poinformuje Cię Twój lekarz!

Written by