Systemy gaśnicze wodne czy gazowe?

Jeżeli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku, z całą pewnością zależy Ci na tym, by zapewnić jego użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. A to uzyskasz dzięki nowoczesnym instalacjom, które ochronią Ciebie i innych np. przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Szczególnie istotne okazują się tutaj systemy gaśnicze, które dzielimy na te wodne i gazowe – sprawdźmy zatem, które warto wybrać i które z nich lepiej sprawdzą się w konkretnym rodzaju budynków.

Nowoczesne systemy gaśnicze, czyli skuteczna walka z pożarem

Pojawiający się niespodziewanie i błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień to ogromny problem, z którym trudno sobie poradzić – szczególnie w sytuacji, gdzie nie stosujemy jakichkolwiek instalacji, które mogłyby go powstrzymać. Wtedy istnieje ryzyko tego, że ogień rozprzestrzeni się na tyle, iż dojdzie do ogromnych strat, a zdrowie i życie osób znajdujących się w obiekcie będzie zagrożone – nawet w przypadku szybkiego pojawienia się straży pożarnej, straty mogą okazać się zdecydowanie za duże. Dlatego też niezbędne okazują się systemy gaśnicze, które będą w stanie szybko poradzić sobie z każdym problemem.

I na samym początku warto powiedzieć, że zarówno wodne, jak i gazowe instalacje przeznaczone do gaszenia pożarów, są w tym niezwykle skuteczne – przede wszystkim dzięki temu, że zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu są one w stanie samodzielnie wykryć pożar, a następnie natychmiastowo go ugasić, co nie doprowadzi do jakichkolwiek szkód, o których powiedzieliśmy szybciej. Niezależnie więc od tego, czy postawisz na gaszenie wodą, czy gazem – uzyskasz taki sam efekt, tzn. powstrzymanie ognia. Nie oznacza to jedna, że nie ma między tymi rozwiązaniami różnic – są i mogą znacznie wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję dotyczącą wyboru któregoś z rozwiązań.

Wodne czy gazowe systemy gaśnicze?

Każda instalacja gaśnicza wodna opiera się na działaniu wody, która – w różnych stanach skupienia – jest niezwykle skuteczna w walce z szalejącym ogniem. Niestety, mamy tutaj do czynienia z pewną wadą, mianowicie jej działanie może być bardzo szkodliwe dla znajdujących się w budynku urządzeń czy dokumentów – istniej ryzyko ich zniszczenia, co może doprowadzić do strat nie mniejszych od tych, jakie spowodowałby ogień. Dlatego też tego typu instalacje gaśnicze polecane są przede wszystkim w obiektach, w których nie będzie ryzyko zniszczenia wartościowego mienia.

Jeżeli natomiast chcesz zainstalować system gaśniczy w serwerowni, biurach z dużą ilością sprzętu komputerowego, lakierni czy rozdzielni elektrycznej, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja gazowa. Działa ona w oparciu o INERGEN, dwutlenek węgla, FM-200 i inne gazy, które zatrzymują spalanie na etapie cząsteczkowym albo obniżają w pomieszczeniu tlen do takiego stopnia, że ogień nie może się rozprzestrzeniać. Nie pozostawiają przy tym jakichkolwiek zanieczyszczeń, co okaże się bardzo korzystne dla mienia, znajdującego się w danym obiekcie.

Wybierz mądrze!

Wybierając systemy gaśnicze warto więc przeanalizować specyfikę budynku oraz potencjalne szkody, jakie mogłoby spowodować działanie wody. Warto dokładnie sprawdzić ofertę firmy, oferującą instalację i dowiedzieć się, czy daje Ci wybór w zakresie wyboru konkretnego rozwiązania. Wtedy też zyskasz pewność, że zostaniesz obsłużony w stu procentach kompleksowo, a zaoferowane Ci rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo Tobie, a także innym użytkownikom danego obiektu!

Written by