Szampon naturalny – czyli jaki powinien być?

Dla większości osób włosy są niezwykle ważne. Uważa się, że zwłaszcza dla kobiet mają one niebagatelne znacznie, jednak wielu mężczyzn również marzy o pięknych, zadbanych, a przede wszystkim zdrowych włosach. Często kupujemy bardzo drogie szampony, znanych marek licząc na to, że zagwarantują nam one piękny i zdrowy wygląd włosów. Okazuje się jednak, że często nasze włosy wyglądają jeszcze gorzej. Dlaczego? Najczęściej poprzez dużą ilość szkodliwych i sztucznych składników, które zamiast poprawiać kondycję włosa, osłabiają go.

Tylko mycie, czy jeszcze pielęgnacja?

Ogólnie rzecz ujmując, od szamponów wymaga się, aby umyły włosy, oczyściły je z wszystkich zabrudzeń i kurzu. Czy to jednak wystarczy? Czy szampon nie powinien być bezpieczny dla zdrowia, dla skóry głowy? Czy nie powinien pielęgnować włosów i poprawiać ich kondycję? Powinien i właśnie szampon naturalny ta działa!

Szampon naturalny, nazywany często szamponem bez silikonów, doskonale sprawdza się do każdego rodzaju włosów. Bardzo często do „trudnego” typu włosów kupuje się coraz bardziej „specjalistyczne” szampony, które owszem doskonale działają na wygląd włosów, jednak tylko chwilowo. Po kilku tygodniach stosowania wiele osób nie potrafi zrozumieć, dlaczego ich włosy wyglądają jeszcze gorzej, nie są estetyczne i ciężko się je układa. Włosy, podobnie zresztą jak całe ciało, nie lubią nadmiaru substancji – zwłaszcza jeżeli są to substancje szkodliwe lub zupełnie niepotrzebne.

Naturalne szampony od dobrych producentów są bardzo dobrze skomponowane. Oznacza to, że posiadają skład najlepszy z możliwych. Szampony naturalne można dobrać do każdego rodzaju włosów – zarówno tych przesuszonych, jak i przetłuszczających się. W naturze występuje wiele naturalnych produktów, które naprawdę potrafią sobie poradzić z pewnymi problemami. Oczywiście, nie mamy tu na myśli trudnych do zwalczenia chorób skóry głowy – są osoby, które walczą z nimi za pomocą produktów naturalnych, jednak niektóre dolegliwości wymagają specjalistycznych szamponów i produktów medycznych – w takim wypadku należy udać się do lekarza. Wybieranie ich na własną rękę może pogorszyć sytuację, zwłaszcza kiedy będą stosowane na przemian z drogeryjnymi kosmetykami, w których zawarta jest chemia i detergenty.

Co może spowodować zły szampon?

Niezdrowy szampon, z dodatkiem zbyt dużej ilości niepotrzebnych substancji może doprowadzić do pojawienia się łupieżu, może przesuszyć włosy, a nawet doprowadzić do zapalenia skóry. Włosy mogą przestać się dobrze układać, można mieć problemy z ich rozczesaniem, mogą również zacząć się przetłuszczać.

Czego unikać?                

Przede wszystkim siarczanów, a więc detergentów, oznaczonych często jako SLS/SLES. Te same substancje występują w produktach przeznaczonych do czyszczenia sanitariów i kuchni. Ich zadaniem jest odtłuszczenie. Oczywiście, każdy z nas oczekuje, że włosy po myciu nie będą tłuste tylko puszyste, ale czy na pewno chcemy to robić produktami podobnymi do mycia naczyń lub zlewu? Raczej nie…

Dobry szampon to również szampon bez silikonu, który nie obciąża włosów. Po naturalnym szamponie włosy naprawdę wyglądają zdrowo i świeżo, są pachnące i świetnie się układają.

Naturalny szampon do włosów nie posiada również bardzo dużej ilości substancji pieniących, które z kolei oznaczane są jako cocamide DEA. Niestety, w badaniach okazało się, że jest to środek rakotwórczy. Warto pamiętać, że nie jest to substancja bez której nie da się wyprodukować szamponu. Więc jeżeli w Twoim szamponie nie ma tej substancji, trzeba się cieszyć!

Kiedy już wiesz, czego nie powinno być w naturalnym szamponie do włosów, a jakie składniki są pożądane w dobrym szamponie do włosów, koniecznie użyj swojej wiedzy. Zawsze przed zakupem sprawdź, czy na pewno Twój wybór jest dobry. Szampon bez silikonów odmieni Twoje włosy – nie tylko będą wyglądały zdrowo, ale przede wszystkim naprawdę takie będą!

A gdzie kupić takie szampony? Coraz częściej możemy je spotkać w drogeriach, supermarketach i oczywiście w aptekach. Warto mieć swojego, wybranego producenta kosmetyków naturalnych.

Written by