W jaki sposób dobierana jest właściwa taryfa celna?

Produkty importowane do naszego kraju podlegają ocleniu oraz podatkowi. Wyróżniamy różne stawki celne, które zawierają wykaz produktów, zasady ich eksportu oraz importu, a także warunki potrzebne do uzyskania zniżki lub odroczenia płatności. Wybór taryfy zależy w głównej mierze od pochodzenia importowanych produktów.

Cztery stawki celne w Polsce

W naszym kraju obowiązują najczęściej stosowane stawki konwencyjne, stawki autonomiczne, stawki preferencyjne, a także stawki obniżone. O tym, jaka taryfa celna będzie obowiązywać, decyduje kraj pochodzenia importowanych produktów, a także uwarunkowania prawe przedsiębiorstwa.

W Polsce najczęściej obowiązuje taryfikacja ze stawkami konwencyjnymi, które są wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Na ich podstawie naliczane jest cło oraz podatek, który musi pokryć firma sprowadzająca ładunki z zagranicy do naszego kraju. Aktualnie, wiele firm korzysta ze wsparcia agencji celnych, które zajmują się załatwianiem formalności w imieniu przedsiębiorcy.

Written by