W jaki sposób dobrać okucie do szkła?

Trudno jest wyobrazić sobie szkło użytkowe bez odpowiednio dobranego okucia. Na przykład takie drzwi prysznicowe czy gablotę. Przy produkcji tych nowoczesnych rozwiązań trzeba przede wszystkim dobrze dobrać dodatki. Jak tego dokonać?

Cel przeznaczenia okucia do szkła

Wybierając okucia do szkła, trzeba przede wszystkim ustalić, do czego konkretnie posłużą, gdzie zostaną zamontowane. Ich wybór jest przecież duży i zaliczyć tu można zawiasy, klamki, pochwyty, podpórki oraz zamki. W dodatku na przykład każda szklana konstrukcja potrzebuje innej klamki, zależnie od tego, czy są to drzwi prysznicowe, drzwi do pomieszczenia czy jeszcze inne. Tak samo jest z każdym innym elementem mocowanym do szyby, niezależnie od tego, czy pod uwagę weźmiemy zawiasy, pochwyty czy zamki. W związku z tym w pierwszej kolejności należy ustalić, do czego konkretnie posłuży to okucie do szyby.

Odpowiedni rozmiar okucia do szkła

Wybierając okucia, nie można zapomnieć o tym, że każdy z tych przedmiotów może mieć zupełnie inny rozmiar. Nie każda klamka jest taka sama, identyczna. Różni się przede wszystkim wymiarami, które trzeba dobrze sprawdzić i porównać z posiadanymi drzwiami. Źle dobrany rozmiar może utrudnić jej montaż. I dotyczy to również pozostałych akcesoriów. Niepoprawnie dopasowane okucia zaniżą ich funkcjonalność i użyteczność. W związku z tym ich zakup jest zupełnie bez sensu. Oczywiście można wymienić dowolny produkt, jeśli okaże się nieodpowiedni, ale po co tracić czas, skoro jest możliwość idealnego dopasowania tych akcesoriów praktycznie od razu.

Jakość okucia do szkła

Aktualnie nikt nie powinien mieć problemu z kupnem okuć do szkła. Ich wybór jest duży i bez względu na to, co kto ze szkła tworzy, znajdzie odpowiednie akcesoria. Dokonując wyboru, należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na ich jakość. Okucia powinny być wytrzymałe. Warto wziąć tu pod uwagę zawiasy. Jeśli będą one słabej jakości, a ich zadaniem będzie mocowanie szklanych drzwi prysznicowych, mogą z czasem stać się zagrożeniem dla ich użytkowników. Takie zawiasy nie posłużą przez długi czas, a i nie wiadomo kiedy, mogą ulec awarii. Każde pęknięcie, czy wyłamanie może doprowadzić do stłuczenia się szyby. Dlatego wybierając okucia, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich jakość i tym samym postawić wyłącznie na wytrzymałe produkty.

Ceny okucia do szkła, jako ostateczne kryterium wyboru

Z uwagi na to, że wybór okuć jest naprawdę bardzo duży, niektórzy ostatecznie kierują się przy tym ceną. Jeśli jest to końcowy etap, to faktycznie cena jest dobrym kryterium wyboru. Wcześniej jednak należy skupić się na jakości, rozmiarze, rodzaju okucia i wyglądzie, który też ma tu niemałe znaczenie. Cena to ostateczność. Warto natomiast podkreślić, że nie są to drogie rzeczy. Zdecydowanie większe koszty trzeba ponieść z tytułu zakupu samej szyby, która też musi spełniać konkretne wytyczne, wyróżniać się dobrymi parametrami. Takie akcesoria to już groszowa sprawa. Dlatego bez względu na to, ile będą kosztować, warto w nie zainwestować.

Zakończenie

Szklane gabloty, stoły, balustrady, drzwi, a w tym również drzwi prysznicowe – ze szkła można wykonać mnóstwo rzeczy. By jednak spełniały przypisane im funkcje, muszą być w odpowiedni sposób zmontowane i wykończone. Do tego służą specjalne okucia. Ich wybór jest bardzo duży, ponieważ każdy ich rodzaj służy do zupełnie innego celu. Czymś innym jest przecież zawias, a zupełnie innym elementem jest klamka. Oba te produkty nazywa się okuciem. Okucia różnią się także jakością i wyglądem. Należy postawić tu wyłącznie na produkty najwyższej jakości, wytrzymałe i estetyczne. Dobrze dobrane będą służyły przez długi czas. Co więcej, zapewnią wygodę, atrakcyjny wygląd oraz bezpieczeństwo. Aktualnie okucia można kupić w marketach budowlanych, a także w punktach oferujących wyposażenie wnętrz. Największy wybór jest jednak w sklepach zajmujących się sprzedażą okuć budowlanych i meblowych. Z uwagi na atrakcyjne ceny, każdy bez problemu znajdzie to, czego potrzebuje i w dodatku w przystępnych cenach.

Written by