Wizyta u ginekologa. Do czego używa się wzierników ginekologicznych?

Kiedy czeka nas rutynowa wizyta u ginekologa, która podyktowania jest ważnymi badaniami, wtedy ginekolog używa różnych narzędzi. Jednym z nich jest wziernik ginekologiczny. Jest to bardzo przydatne narzędzie w pracy ginekologa. Dzięki niemu ginekolog może obserwować szyjkę macicy oraz wnętrze pochwy. Jak widać użycie wziernika ginekologicznego jest ważne.

Wziernik ginekologiczny. Na czym polega badanie nim oraz jak on wygląda?

Otóż, wzierniki ginekologiczne kojarzą się z badaniami z dziedziny medycyny – mamy na myśli dział ginekologii. Warto przede wszystkim wiedzieć, że na badanie ginekologiczne składają się dwa etapy. Chodzi o badanie z zastosowaniem odpowiednich narzędzi (wziernikowanie) oraz badanie dwuręczne. Przed tymi czynnościami wiele kobiet ma niepotrzebne obawy, że coś może pójść nie tak. Doświadczony i polecany ginekolog zrobi wszystko, aby badanie w żaden sposób nie narażało zdrowia swojej pacjentki.

Jak wygląda budowa wziernika ginekologicznego?

Narzędzie to składa się z dwóch ramion, które są połączone ze sobą odpowiednią zawleczką lub tez dwóch łyżek. Dzięki nim włożenie ginekologicznego wziernika do pochwy jest możliwe i ginekolog może odchylić przednią i tylną ścianę pochwy. Zakończenia tych łyżek są najczęściej zaokrąglone. W momencie wsuwania wziernika ginekolog nie może uszkodzić błony śluzowej narządów rozrodczych kobiety, która są bardzo delikatne oraz wrażliwe. Musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy, aby wizyta u ginekologa źle nam się kojarzyła. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług wyłącznie profesjonalnego oraz doświadczonego ginekologa. Jest to bardzo ważne.

Written by