Wybieramy okucia meblowe, czyli jaki wybór znajdziemy w sklepach?

 Żaden mebel nie może obejść się bez akcesoriów, jakimi są okucia meblowe. Są to zazwyczaj niewielkie elementy, które mają ogromne znaczenie przy montażu wyposażenia do wszelkiego typu wnętrz, od domowych po biurowe. Jakie rodzaje okuć są dostępne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Typy okuć meblowych

Wybierając okucia meblowe, musimy wziąć pod uwagę ogromną ilość dostępnych modeli, dostosowanych do różnych wersji wyposażenia. Typy akcesoriów do mebli tego typu dzielą się ze względu na zastosowanie, jednak w ich obrębie również możemy znaleźć dziesiątki różnych wersji, dostosowanych do mebli o różnej budowie. Jakie rodzaje okuć meblowych znajdziemy na rynku?

Przede wszystkim, akcesoria do mebli dzielą się na te o charakterze wyłącznie praktycznym, służące do montażu oraz wyposażenia sprzętów w dodatkowe elementy oraz na wersje łączące funkcję praktyczną i ozdobną. Do pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim zawiasy i prowadnice do szuflad, dzięki którym możliwe jest zamocowanie drzwiczek lub szuflad i nadanie meblom konkretnej funkcji. Umożliwiają swobodne otwieranie i zamykanie drzwi i szuflad, wpływając na ostateczny wygląd i kształt mebli oraz nadając im funkcję przechowywania przedmiotów. Zawiasy występują w wielu wersjach ze względu na dużą różnorodność drzwi szafek, montowanych na różne sposoby. Znajdziemy wśród nich zawiasy do drzwi zewnętrznych, wewnętrznych, bliźniaczych, narożnych oraz wielu innych. Mogą posiadać także dodatkową funkcję, taką jak cichy domyk, wpływającą na komfort użytkowania mebli.

Do drugiej grupy należą okucia meblowe, które są widoczne na zewnątrz mebli. Najlepszym przykładem są gałki i uchwyty, czyli elementy pozwalające na swobodne otwieranie drzwiczek i szuflad w szafach, komodach, biurkach i innych elementach wyposażenia wnętrz. Mają również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ostateczny wygląd sprzętów, mogą bowiem w znacznym stopniu odmienić ich charakter i lepiej dopasować je do stylu danego wnętrza. Dostępne są modele o wszelkich formach, kolorystyce i designie, od minimalistycznych, przez klasyczne, po rustykalne. Można znaleźć również modele do pokojów dziecięcych, odznaczające się unikalnymi kształtami.

Design ma często znaczenie także w przypadku wieszaków i prętów do szaf – choć nie są one widoczne na co dzień, dobrze, jeśli są estetyczne i dopasowane kolorystycznie do stylu danego mebla.

Dopasowanie okuć meblowych do danego wyposażenia

Okucia meblowe powinny być odpowiednio dobrane do danego wyposażenia przede wszystkim ze względu na jego budowę i zastosowanie. Warto pamiętać, że okucia występują w wielu różnorodnych wersjach i rozmiarach, dlatego wybór właściwego modelu może wcale nie być taki prosty. Dobrze jest zapoznać się z wymaganiami charakterystycznymi dla danego sprzętu, aby akcesoria były w stanie zapewnić jego pełną funkcjonalność.

W przypadku widocznych elementów, jak gałki i uchwyty, niezbędne będzie także dobranie modelu pod względem designu pasującego do wyposażenia oraz całego wystroju wnętrza. Dostępnych jest wiele modeli w różnych stylach, dlatego dobór odpowiedniego okucia nie powinien stanowić problemu.

Okucia meblowe wysokiej jakości

Oczywiście jakość okuć meblowych również powinna być ważnym aspektem przy wyborze tego typu akcesoriów do wyposażenia wnętrz. Najlepsze gatunkowo modele można dostać w sklepach z okuciami meblowymi – to właśnie tam znajdują się produkty od sprawdzonych producentów, odznaczające się dużą jakością wykonania, zastosowaniem wytrzymałych materiałów i długą żywotnością. W ofertach tego typu sklepów można również znaleźć największy wybór wszelkiego typu akcesoriów.

Written by