Wydajne wersje paneli fotowoltaicznych

Każdy z nas codziennie korzysta z energii elektrycznej. Niejednokrotnie jest tak, że nawet za bardzo nie zdajemy sobie z tego sprawy. Po prostu uruchamiamy nasze elektryczne urządzenia po wpięciu ich do kontaktu. Jednak warto się zastanowić nad tym skąd dokładnie bierze się energia elektryczna jaka dostarczana jest do naszych domów. Interesujące jest również to, że obecnie bez większych problemów możemy samodzielnie takową energię produkować. Do tego typu zadań wystarczy zaangażować panele słoneczne, które niejednokrotnie mylone są z paneli solarnymi. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym można wytworzyć prądu tak dużo, że wystarczy go na spełnienie zapotrzebowania dla całego naszego domu. Dodatkowo można również odsprzedawać wyprodukowaną nadwyżkę.

Samodzielna produkcja prądu w domu

Jedną z pierwszych instalacji jakie powstają w nowym, dopiero niedawno wybudowanym budynku jest oczywiście instalacja elektryczna. Dzięki niej można również na etapie budowania domu wiele rzeczy ułatwić i przyśpieszyć sporo procesów dotyczących budowy. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie można stać się niezależnym od dostawcy prądu ponieważ można bez problemu samodzielnie go wytwarzać. Takie możliwości dają nam nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne. Niejednokrotnie spotkać się też można z innymi nazwami tego typu produktów. Otóż nazywane są one panelami słonecznymi czy nawet bateriami fotowoltaicznymi. Generowanie energii elektrycznej przy użyciu wspomnianych ogniw fotowoltaicznych jest niezwykle wydajne. Na ten moment wyróżnić można dwa rodzaje takowych ogniw. Można spotkać panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Okazuje się, że bardziej wydajne są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Cena ich jest bardzo przystępna. Rozpoznać je można również po kolorze. Otóż ten rodzaj paneli jest czarny lub też ma kolor ciemno granatowy. Jednak oczywiście nie kolor jest tutaj najważniejszy.

Ogniwo fotowoltaiczne pozwalające na generowanie prądu na dachu

Miejscem gdzie zdecydowanie najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne jest dach. Nie należy jednak uznawać za regułę to, że tylko na dachach się montuje panele fotowoltaiczne. Ceny montażu mogą być bardzo ciekawe. Zdarza się czasami tak, że budynek umieszczony jest w takim miejscu, że nie ma szans na uzyskanie dużego nasłonecznienia. W takim przypadku bywa czasami tak, że panele przytwierdzane są do elewacji budynku lub też na specjalnych, aluminiowych stelażach, które należy odpowiednio przytwierdzić do gruntu. Zlecając montaż paneli fotowoltaicznych odpowiednim specjalistom zostaną wykonane dokładne pomiary nasłonecznienia na naszym budynku. W związku z tym wyciągnięte zostaną wnioski odnośnie tego gdzie takowe panele powinny być zamontowane aby produkować najwięcej prądu.

Panele fotowoltaiczne to nie panele solarne

Niejednokrotnie słyszy się, że ktoś, opisując panele fotowoltaiczne używa określenia „solary”. Trzeba jedna wyraźnie zaznaczyć, że to dwie zupełnie inne rzeczy. Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które korzystając z energii, jaką dostarczają fotony są w stanie produkować energię elektryczną. Natomiast solary to urządzenia, wewnątrz których znajduje się glikol. Dzięki promieniom słonecznym ta substancja jest podgrzewana i zgromadzone ciepło jest następnie odprowadzane do instalacji podgrzewającej wodę użytkową. W przypadku solarów nie ma więc mowy o produkowaniu prądu. Jaka dodatkowo jest zaleta korzystania z paneli fotowoltaicznych? Otóż działają one nieprzerwanie przez okrągły rok.

W przeciwieństwie do paneli solarnych wersje fotowoltaiczne są w stanie ciągle produkować energię. Solary, o których wcześniej wspomniano działają efektywnie jedynie w czasie lata oraz w słoneczne dni w czasie wiosny czy jesieni. Zimą są one z reguły zupełnie bezużyteczne. Mówiąc o ogniwach fotowoltaicznych trzeba też wspomnieć, że produkują one prąd stały. Nie można takowej energii używać do zasilania urządzeń, jakie posiadamy w swoich domach. Konieczne jest jej przekonwertowanie w prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości. Za taką zamianę prądu odpowiada sprzęt zwany falownikiem lub też inwerterem.

Written by