Wynajem samochodu z OC sprawcy – jak to działa?

Kolizje, chcąc nie chcąc, towarzyszą nam na co dzień i wyjeżdżając na drogę musimy mieć świadomość tego, że również nas może spotkać coś niespodziewanego i nie do końca… pożądanego – dlatego warto dowiedzieć się, czym jest wynajem samochodu z OC sprawcy. To znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które podróżują bezpiecznie, ale które z powodu niewłaściwego zachowania na drodze innych uczestników ruchu, są zmuszone oddać swój samochód do warsztatu. Chcesz znać szczegóły? Zapraszamy do lektury!

Wynajem samochodu z OC sprawcy – kto może z niego skorzystać?

Rozwiązanie to jest skierowane do wszystkich osób biorących udział w kolizji samochodowej, której sprawcą był inny kierowca i w wyniku której, ich samochód uległ częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu. Mówiąc prościej – jeżeli Twój samochód uległ uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego zachowania na drodze innego kierowcy, masz możliwość skorzystania z wynajmu samochodu z OC sprawcy. W takim wypadku koszt wynajmu opłaci ubezpieczyciel sprawcy kolizji – Ty za to na czas naprawy własnego pojazdu, otrzymasz auto zastępcze.

Dlaczego auto zastępcze, a nie odszkodowanie w postaci gotówki? Powodem tego jest fakt, że utrata pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego nie jest rozpatrywana jako szkoda majątkowa. Jest nią dopiero wynajem samochodów zastępczych i właśnie wtedy można domagać się opłacenia takiego wynajmu u ubezpieczyciela.

Jak skorzystać z auta zastępczego?

Oczywiście najważniejsze jest zgłoszenie się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, u którego masz prawo poprosić albo o samochód zastępczy, albo pokrycie kosztów jego wynajmu – np. w naszej wypożyczalni. Aby uzyskać samochód zastępczy, NIE MUSISZ udowadniać tego, że jest Ci on potrzebny, np. do realizowania codziennych celów zawodowych.

UWAGA!
Jest pewien wyjątek, zgodnie z którym firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów wynajmu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy taki wynajem jest nieuzasadniony i najczęściej dotyczy to tych osób, które posiadają w rodzinie inny samochód (nieużywany, np. przez innego domownika), z którego mogłyby korzystać na co dzień! Oczywiście pod warunkiem, że samochód ten może zostać wykorzystany do podobnych celów – jeżeli więc uszkodzeniu uległ pojazd dostawczy, który służył do przewozu towarów, nie może zastąpić go samochód osobowy.

Jaki samochód z OC sprawcy możesz wynająć i na jak długo?

Tutaj zasady są bardzo proste – po pierwsze możesz liczyć tylko na wynajem samochodu z tego samego albo niższego segmentu niż ten, który uległ uszkodzeniu. Jeżeli będzie to pojazd wyższej klasy, ubezpieczyciel pokryje tylko tę kwotę, którą zapłaciłbyś za pojazd z tego samego segmentu co Twój. Dodatkowo koszt wynajmu samochodu nie może przekraczać średniej stawki, jaka obowiązuje na rynku.

Jeżeli zaś chodzi o długość wynajmu samochodu – powinien on trwać od czasu powstania uszkodzenia, do momentu jego wyeliminowania. W praktyce ubezpieczyciele często nie uwzględniają np. czasu, jaki potrzebny jest na dotarcie konkretnych części, co może być bardzo niekorzystne dla poszkodowanego. Dlatego też warto zadbać o to, by Twoje interesy reprezentowali specjaliści, którzy doskonale znają się na wszelkich procedurach.

Interesuje Cię wynajem samochodu z OC sprawcy? Zajmiemy się formalnościami!

Jako specjaliści w tej dziedzinie, oferujemy nie tylko bardzo rozbudowaną flotę pojazdów, z których możesz skorzystać w ramach pojazdu zastępczego – zajmujemy się również wszelkimi formalnościami, w związku z czym nie będziesz musiał samodzielnie kontaktować się z ubezpieczycielem i dochodzić swoich praw. Zajmujemy się wszystkim, łącznie ze ściągnięciem opłaty z polisy sprawcy.

Written by