Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. To mimowolne uciekanie moczu podczas wysiłku fizycznego lub kaszlu. Wpływać może na to nadmierna ruchomość okolicy połączenia pęcherza moczowego z cewką moczową pod wpływem obciążenia w wyniku niewystarczającego podparcia przed dno miednicy mniejszej. Na występowanie problemu wpływać może także niewydolność mięsnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie

Przede wszystkim, w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu wykorzystuje się metody chirurgiczne, zachowawcze oraz laserowe. Leczenia zawsze rozpoczyna się od zachowawczego.

Jedną z najbardziej podstawowych metod leczenia jest fizykoterapia.Tę metodę leczenia wykorzystuje się, gdy nietrzymanie moczu nie jest nasilone. Polega ona na ćwiczeniu mięśni dna miednicy mniejszej za pomocą zaciskania pośladków oraz ud, a także zatrzymywaniu moczu podczas jego oddawania. Na rynku znajdziemy specjalne stożki dla pań to ćwiczenia zaciskania mięśni krocza. Do ćwiczeń stosowanych na mięśnie dna miednicy mniejszej jest również biofeedback. Koniec końców, ćwiczenia pęcherza moczowego to najbardziej podstawowy etap postępowania w leczeniu zaburzeń mięśnia wypieracza moczu.

Do poradzenia sobie z problem sięga się także po leczenie farmakologiczne. Specjalnie przeznaczone do tego preparaty stosowane są, gdy mięsień wypieracza moczu jest niestabilny. Wówczas leczenie chirurgiczne nie przynosi dobrych rezultatów. U kobiet w okresie menopauzysięga się głównie po terapię hormonalną. Dzięki dopochwowemu stosowaniu estrogenów można częściowo zregenerować nabłonek pochwy, sromu oraz dolnego fragmentu cewki i szyi pęcherza moczowego. Skuteczność samych estrogenów uznawana jest za niewielką. Mają one jedynie znaczenie w leczeniu infekcji dróg moczowych, zmian zanikowych sromu oraz popuszczaniu moczu z parcia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie – leczenie chirurgiczne. Ten rodzaj leczenia uznawany jest w pewnym stopniu za ostateczność, a do jego rozpoczęcia prowadzi nawracające wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wpływ na to ma także brak efektów po stosowaniu leczenia zachowawczego i farmakologicznego. Efekt ma być prosty – rekonstrukcja tylnego kąta pęcherzowo-cewkowego oraz poprawa budowy anatomicznej narządów miednicy mniejszej.

Operacje dzielą się na kilka różnych rodzajów. Do czynienia można mieć z plastyką pochwową cewki moczowej, operacją mocującą cewkę moczową z dostępu nad spojeniem łonowym lub operacją podwieszającą przy wykorzystaniu pętli z tkanek własnych lub materiałów sztucznych. Nie mówi to z pozoru zbyt wiele. Najważniejsza jest ich skuteczność – pierwsza metoda uznawana jest za tą cechującą się najmniejszym stopniem skuteczności.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie – laseroterapia

Za najbardziej innowacyjną metodę leczenia gwarantującą przede wszystkim brak inwazyjności uchodzi właśnie laseroterapia. Przeznaczona jest ona głównie dla kobiet. Metoda laserowa polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, która kierowana jest w przednią ścianę i ujście pęcherza moczowego oraz przedsionek.

Written by